SGK Haberleri

2019 Emekli Maaş Zammı Ne Kadar

2019 Emekli Maaş Zammı Ne Kadar

2019 Emekli Maaş Zammı Ne Kadar, 2019 yılının temmuz ayında emekli maaşlarının  ayında ne kadar artacağı konusu bütün emekliler tarafından büyük bir merakla beklenmekte. 2019 yılı Temmuz ayında emekli maaşlarına gelecek zam ne kadar olacak?Konu hakkında detaylı  bilgileri ve tüm detayları  haberimizde bulacaksınız. Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar 2019

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM

Emekli maaşlarına zam.Emeklilerin maaşlarına uygulanacak olan  artış oranı her yıl yapılan uygulama  gibi 2019 yılında da enflasyon rakamlarına orantılanarak uygulanacak.Milyonlarca Emekli büyük bir heyecan içinde yapılacak olan resmi açıklamayı beklemekte. 2019 yılının Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak olan emekli maaş zammı bütün emeklilerin merak konusu olmuş durumda. Son günlerde milyonlarca emekli vatandaşımız temmuz ayında yapılacak olan zamlı emekli maaşlarını alabilmek için gün sayıyor.Bu arada ellerine geçecek olan  zamlı emekli maaşlarının miktarının  ne kadar olduğunu öğrenmeye çalışıyor.Herkesin merak ettiği emekli maaş zammı konusunda bilgi alabilmek için  emekli maaş sorgulama işlemlerini online olarak kullanan emekliler gelişmeleri de çok yakından takip ediyor. Temmuz 2019 yılında yapılacak olan emekli maaşı zamları konusu ile konuşan Türkiye Esnaf  ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada “Eğerki bütün Sosyal Güvenlik Kurumları tek bir şemsiye altında birleştilrildi o takdirde Bağ-Kur emeklilerine  yapılan ve süregelen haksızlık bir an önce  telafi edilmeli, herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu ayrımı yapmaksızın ödenen maaşlarda  eşitlik sağlanmalı hatta emeklilere verilen emekli aylıkları asgari ücretin altında kalmamalıdır. Bir düzenleme yapılarak  emeklilik yaşını doldurmuş ama prim gün sayısında eksikleri olan vatandaşlara da bir fırsat verilmelidir. Belirli bir yaşa gelmiş olan bu vatandaşlarımızın yeni iş bulup tekrar çalışma şansları çok azdır. Alacakları emekli maaşı karşılığında bankalarla görüşülüp bu durumda olan vatandaşlarımız emeklilik kredisi kullandırılarak ve karşılığında borçlandırılarak emekli edilebilirler.

EMEKLİLERE UYGULANAN  KESİNTİLERE SON VERİLİYOR

Emeklilere uygulana kesintilere son veriliyor.Sosyal Güvenlik Kurumundan yapılan açıklama da şunlar söylendi: “Emeklileri Temsil ile yetkili emekli derneklerine kesinti yapablmek için konu ile ilgili tüm emeklilerimizin izin vermiş olması gerekmektedir ve bu şarttır. Emekli maşlarında  kanunsuz şekilde  kesintiler yapılması, mümkün değildir bu bağlamda  Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintileri kaldırılarak emekli vatandaşlarımıza yapımış olduğumuz  destekler devam etmektedir. Bazı kesimlerde Tedirginlik üretmek isteyen kişilere cavabımızı emeklilerimize yapılan maaş zamları ve refahlarını yükseltici diğer çalışmalarımızı devam ettirerek vermekteyizi. 2019 yılı ocak ayından itibaren emekli maaşları resmi artışla farklılıklar gösterdi. Emekliye yapılan ocak zammından sonra 2019 temmuzunda  yapılacak olan zam artış oranları  emeklilerin bağlı olduğu sosyal güvenlik  kurumana göre değişiklikler gösterecek. Emekli vatandaşlar bağlı bulundukları kurumun web sayfasında bulunan emekli maaşı sorgulama programına girerek emekli maaşının  ne kadar olduğunun ve emekli maaşı zammının ne kadar olduğunu öğrenebiliyor. Uzun Yıllar boyu çalışan ve hak ettikleri emekli maaşlarını almak isteyen vatandaşlar emekli olma  tarihleri yaklaştığında bağlı oldukları sosyal güvenlik  kurumları emeklilik sorgulama sistemlerinden  bunların ne kadar olduğunu araştırarak bulabilirlerve öğrenebilirler. E-devlet sistemine tc kimlik no’su girilerek bu sistemler kullanılmaktadır ve e-devlet kapısı üzerinden yapılan emeklilik sorgulama sistemlerinin verdiği sonuçlar en doğru ve kesin sonuçlardır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşların kullanımına sunduğu ve  online olarak ulaşılabilen e-devlet uygulamaları sayesinde emeklilik  hakkında tüm merak edilen soruların cevaplarını bulabilmek mümkün hale geliyor.Bu sorular arasında emekli maaş zamları ne kadar,ne zaman emekli olabilirim,emekli olmak için ödenecek prim sayısı,emekli fark ödemeleri,emeklilik yaşı gibi bir çok sorunun cevabı bulunabilmektedir.

EMEKLİLERE ÇİFTE ZAM

Emeklilere verilecek olan çifte zam hakkında açıklama Bakan Süleymen Soylu’dan geldi.Bakan Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamalardan anlaşılanlara göre emekliye zam 2019 yılı içerisinde birkaç tane zam geliyor ve emekli maşları miktar olarak artış göstermeye devam ediyor. Ülkedeki enflasyon oranına göre maaşlara zam yapılacak Türkiye İstatistik Kurumu’nun(TUİK) açıkladığı raporlara göre SSK ve Bağkur emeklilerine yapılacak zam  için olan bu uygulama bundan sonra düzenli bir şekilde yapılacak ve  emekli maaş zamları  enflasyon oranları doğrultusunda artış gösterecek.  Bakan Soylu’nun yaptığı açıklamalar göre e bu yıl emekli maşlarına zam oranı şu şekilde olacak.Ocak ayında verilmiş olan emekli zammı %3.86 oranındaydı ve ayrıca tüm emekliler mevcut zamma ek olarak 100 TL fark almışlardı Temmuz ayında yüzde 5’lik bir artış olması bekleniyor.Emekli maaşlarına uygulanacak bu yüzde beşlik zamla birlikte SSK ve Bağkur emeklilerinin 2019 yılında almış oldukları   toplam zam  miktarı, 203 – 595 lira arasında değişiklik göstermiş olacak.

TEMMUZ 2019 EMEKLİ MAAŞ ZAMMI YETERLİMİ?

Emekli maaş zammı yeterlimi?Gerçek hayatta hissedilen enflasyon hiçte açıklamalarda ki gibi görünmüyor.Konu ile ilgili görüş bildiren emeklilerin çoğunun ortak görüşü;2019 yılı emekli maaş zamları hiçte yaraya merhem olabilecek miktarda değil.Emekli maaş zamları emeklilerin yaşamlarını normal standartlara taşıyabilecek yeterlilikte değil.Bir çok emekli emekli maaş zamları alıyor olmalarına rağmen ellerine geçen maaşların yetersiz olduğu görüşünde.Yıllar boyu çalışıp devlete primleri ödenen emekliler emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürmeyi planlarken gerçekte hiçte düşledikleri gibi olmuyor. Hükümetten 2019 temmuz ayında emekli maaşı zammı konusunda yeni bir yapılanma bekleyen emekliler.Hiç kimseye muhtaç olmadan,tekrar çalışmalarına gerek kalmadan ve hayatlarının geri kalan kısımlarını maddi kaygılar taşımadan yaşamak istiyorlar.Bakalım emekliler 2019 temmuz ayında beklentilerini karşılayacak emekli maaş zammını alabileceklermi

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.