E Devlet Haberleri

2019 Emekli Fark Ödemeleri

2019 Emekli Fark Ödemeleri
2019 Emekli fark ödemeleri devletin emeklisine sağladığı maaş zammı ya da ikramiye gibi bazı ödemelerin sonradan emekli maaşına eklenerek ödenmesine denir.

Bütün emekliler zaman zaman emekli fark ödemesi alabilmektedir.Tabi ki bu emekli fark ödemesinden haberi olmayan bir emekli banka kartını atm’ye taktığında hesabında fazladan para görmektedir ve bu durum kendisinde şaşkınlık yaratmaktadır.Hesabında ki bu fazla paranın ne olduğunu araştıran emekli vatandaşımız hesabına yatan fazla paranın Emekli Fark Ödemesi olarak hesabına yatırıldığını anlamaktadır.

Emekli fark ödemeleri genellikle emekliye zam yapılıp resmi gazetede yayınlandıktan sonra müteakip aylarda toplu bir şekilde yapılmaktadır.Maaş zammı haberini duyan vatandaşımız emekli fark ödemesini almak için bankaya gittiğinde bu fark ödemesi hemen yatmamış olabilir yoğunluğa bağlı olarak bir sonraki maaş döneminde bu ödeme yapılabilir.Genel anlamda maddi sıkıntı içerisinde yaşayan emeklilerimiz zaman zaman almış oldukları Emekli fark ödemeleri sayesinde az bir nebze de olsa rahat bir nefes alabilmektedirler.Tabi bu maddi anlamda ki rahatlık birkaç gün sonra tekrar kendini darlığa ve maddi sıkıntıya bırakmaktadır.En son alınan kararla bazı emeklilerimize emekli fark ödemesi yapılacaktır.Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ödemesi yapılacak fark ödemeleri ile ilgili olarak;

Anayasa Mahkemesi 7 Ocak 2015 tarihli kararı ile 30 yıl sınırını iptal etmiştir. Kararın yayım tarihi olan 7 Ocak 2015 tarihinden sonra emekli aylığı bağlanan memurların emekli aylıkları herhangi bir üst sınır aranmaksızın ödenmeye başlamıştır.

Bakan Soylu, 120 bin emekli ve hak sahibi tarafından başvuru yapıldığını kaydederek, 65 bin kişinin konuyu yargıya taşıdığını aktardı. Soylu, konu ile ilgili şu ifadeleri ekledi:

“Kanun çıktıktan sonra başvuru için  bir yıllık bir süre veriliyor. Daha önce başvurusunu yapanlardan ayrıca başvuru alınmayacak ve ödemeleri yapılacaktır. 120 bin kişiye farklı bir başvuru yapmaları beklenmeden ödemeler gerçekleştirilecektir. Başvuru yapıldığı tarihten itibaren ikramiyelerin 7 bin 500 TL’ye kadar olan kısmının ödmesi 3 ay içerisinde yapılacak, geri kalan miktar ise bir yıl içinde ödenmiş olacaktır. Derdest davalarda başvuru şartı aranmaksızın başvuru tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte ödemeler yapılacaktır Yapılan düzenleme ile bütçe için öngörülmeyen bir yük geldiğinden, bütçe dengeleri göz önünde bulundurularak, ikramiye ödemesi iki taksitte gerçekleştirilecektir.”

İptal tarihinden önce 408 bin emeklinin olduğunu değerlendirdiklerini kaydeden Soylu, “Sosyal Güvenlik Kurumumuzun yaptığı değerlendirmeyle söz konusu 408 bin emekli var. Bu emeklilere ödenecek ikramiye tutarının toplam maliyeti 2 milyar TL’dir. Dava sonucu ödeme yapılan kişi sayısı 15 bin 131. İkramiye ödeme tutarı 247 milyon 244 bin lira, yasal faiz ödeme tutarı 19 milyon lira, yargılama ödemesi 9 milyon 759 bin lira. Toplam ödeme tutarımız bugüne kadar 276 milyon lira” şeklinde konuştu.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.