E Devlet Haberleri

2019 E Devlet Ücretsiz Araç Sorgulama İşlemi

2019 E Devlet Ücretsiz Araç Sorgulama İşlemi

Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet kapısı üzerinden araç sorgulama yapmak için ilk olarak üye girişi yapılmalıdır. Üye girişi yapıldıktan sonra araç sorgulama sayfasında plaka gireceğiniz alan açılacaktır. Bu alana hangi araç için sorgulama yapmak istiyorsanız, o aracın plakasını girmeniz yeterli olacaktır. Plakasını girdiğiniz aracın tüm detayları ekranda yayınlanacaktır. Ekranda yayınlanan bilgiler üzerinden de kolayca araç hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz.

E devlet kapısı araç sorgulama hizmetinde aracın genel ruhsat bilgileri yayınlanmaktadır. Belirtilen bilgilerde herhangi bir kişisel durum söz konusu değildir ve aracın sahibi ile ilgili herhangi bir bilgi yayınlanmamaktadır. Bu bakımdan kişilerin hakları korunmaktadır. E devlet araç sorgulama işleminin en önemli işlevi, vatandaşların araçlar üzerinde herhangi bir haciz durumunun olup olmaması, aracın çalıntı, kaçak olup olmadığını öğrenmesidir. Bu bilgilere ulaşmak için siz de belirtilen şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Yapacağınız sorgulama ile birlikte tüm araçlar için sorgulama yapabilir ve araçların durumlarını kontrol edebilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Sorgulaması Ve MTV Ödemesi

Araç vergi borcu sorgulama işlemlerini yapan kişiler online olarak yine MTV ödeme işlemlerini de gerçekleştirebilir.

Araçlar için Ocak ve Temmuz ayları içerisinde ödenmesi gereken vergiler için kişiler online olarak bilgi alabilir. Araç sorgulama yazısında da belirtildiği gibi GİB üzerinden kullanıma sunulan vergi işlemleri sayesinde araç vergi borcu sorgulama yapabilen kişiler aynı zamanda ödenmeyen vergileri için online ödeme de yapabilir.

Araç vergi borcu sorgulama işlemlerinde internet sitesinde yer alan motorlu taşıtlar bağlantıları takip edilmelidir. Böylece direk site üzerinden motorlu taşıtlar vergisi için sorgulama yapılarak güncel bilgilere erişim sağlanabilir. Yayınlanan bilgilerde ödenmemiş eski dönem borçları da döküm halinde listelenir. Böylece sadece güncel dönem için değil, önceki dönemlerdeki ödenmeyen borçlar için de araç vergi borcu sorgulama yapılarak bilgi sağlanabilir.

Araç vergi borcu sorgulama sonrasında ödeme yapmak isteyen kişiler MTV ödeme için ekranda yer alan ödeme adımların takip etmesi gerekir. Ödeme bölümünde kişilerin kredi kartı bilgilerini girmesi istenir. Kart üzerinden tahsil edilen ücret ile kişiler borçlarını ödeme fırsatı bulurken, kredi kartı dışında herhangi bir ödeme yöntemi bulunmamaktadır. Bu nedenle MTV ödemesi için kişiler sadece kredi kartını kullanabileceğini unutmamalıdır.

Kredi kartı dışında bir ödeme yöntemini kullanmak isteyenlerin online olarak resmi bir şekilde ödemelerini yapması mümkün olmazken, bu konuda kurumlara müracaat edilebilir. Kurumlar üzerinden eski dönemlerde olduğu gibi yine vergi ödemeleri alınır. İsteyen kişiler bankaların online bankacılık sistemlerin kullanarak borçlarını ödeyebilir. Bu seçenek de kişilerin tercih edebileceği ödeme yöntemlerindendir. Üstelik kampanyalar sayesinde taksitli bir şekilde dahi ödeme yapılabilir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.