E Devlet Haberleri

2019 Doğum Parası Nasıl Alırım

2019 Doğum Parası Nasıl Alırım, Torba Kanuna göre doğum sonrası anne veya babanın sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın 1. çocuk için 300 2. si için 400 3. sü için 600 TL  verilecek .Başvuru şartları çıkacak genelge sonrası açıklanacaktır.

Sigortalı çalışan kadınlar doğum yaptıklarında halk arasında analık parası yani doğum parası alırlar.Doğum dan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 2 hafta da eklenerek toplam 10 hafta üzerinden doğum parası alınır.Ancak doğum parası alınması için sigortalı kadının doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta prim gün bildirmiş olması,istirahatin başladığı tarihten itibaren sigortalılığının sona ermiş olması,bu süre içinde iş yerinde çalışmaması gerekmektedir.Son olarak da doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

İş veren çalışılmayan süreler için ücret ve sigorta primini ödemek zorunda değildir.Ancak dilerse (yardım) olarak ödeyebilir;ve daha sonra ssk dan alınacak ödeneği bizden alabilir

Çalışan sigortalı kadının doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta süre içinde çalıştırılması kanunen yasaktır.Bu süreye doğum yapan kadının ikiz yada üçüz yapması halinde iki hafta daha eklenir ve 10 haftaya çıkartılır.Doğum yapacak kadın eğer çalışmak isterse doktor raporu alarak son üc haftaya kadar çalışabilir ve bu süreyi doğum sonrası iznine ekleyebilir.

Çalışan kadın doğum parasını almak için hastane tarafından verilen doğum raporu ve vizite kağıdı ve evlilik cüzdanı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen başvurduğunda işlemler sonunda doğum parasını alabilir. Aynı şekilde İnternet üzerinden de başvuruda bulunabiliriz.Ancak bunun için Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi İnternet sitesini kullanmamız gerekmektedir.Hesaplanan doğum parası kısa sürede adımıza PTT Bank ve Ziraat Bankası şubelerinden alabiliriz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.