Bağkur Blog

2019 BağKur Emeklilik Tablosu Nedir

2019 BağKur Emeklilik Tablosu Nedir

2019 BağKur Emeklilik Tablosu Nedir, 2006 yılından bu yana hizmet vermekte olan Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yer almaktadır. 2006 senesinde çıkarılan 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile aktif olarak Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altına geçirilen SSK, BağKur ve Emekli Sandığı sigorta kurumları 4A, 4B ve 4C olarak adlandırılmaktadır. 

BağKur Emeklilik Tablosu Nedir ?

Bu kapsamda da Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bulunan BağKur sigortasına bağlı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın emeklilik haklarını elde edebilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olan şartları yerine getirebilmesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu SSK ve Emekli Sandığı sigorta sistemlerinde olduğu BağKur sigorta sistemi içinde kadın ve erkek BağKur sigortalısı için emeklilik şartlarını farklı olarak belirlemiştir. Bu şartlar dışında bazı istisnai durumlarda mevcuttur. Ancak BağKur emeklilik tablosu bu sebeple iki adettir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanmış olan bu BağKur emeklilik tablosu, kadınlar için ayrı, erkekler için ayrıdır. Erkek BağKur sigortalısının emeklilik için gerekli olan hizmet süresi ve emeklilik yaşı, kadın BağKur sigortalısı için belirlenenden daha fazladır.


SGK Yazı

SGK Yazı

Sgkyazi.com sitesi herhangi bir resmi kurum ya da kuruluş ile ilgisi olmamasına rağmen vatandaşların sosyal güvenlik sistemi içinde aradığını hemen ve kolay bir şekilde bulması misyonu ile oluşturulan çok yönlü bir platformdur.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.