SGK Blog

2019 4B Borç Durumu Sorgulama İşlemi

2019 4B Borç Durumu Sorgulama İşlemi

Ülkemizde Bağ-Kur sigortalısı olan vatandaşlarımızın Bağ-Kur prim borcu olabilmektedir. Bağ-Kur sigortalısı olan vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumu’na düzenli olarak gerçekleştirmeleri gereken Bağ-Kur sigorta prim ödemelerinde aksatma ya da gecikme yapmaları durumunda oluşan Bağ-Kur borcunun kapatılmaması durumunda, emeklilik hakkı ve sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadırlar. Bu neden ile de e-devlet sistemi üzerinden 4B borç durumu ile ilgili sorgulamalar yaparak, kontrol etmeleri gerekmektedir.

2019 4B Borç Durumu Nasıl Öğrenilir?

Bağ-Kur sigortalısı olan vatandaşlarımızın Bağ-Kur güncel borç bilgilerini e-devlet sistemi üzerinden sadece birkaç dakika içerisinde sorgulama olanakları bulunmaktadır. Ancak e-devlet sisteminde bu ilgili sorgulama işleminin yapılabilmesi için e-devlet şifresine ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu noktada da e-devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesinden kolaylıkla e-devlet şifresi temin edebilmektedir.

Daha sonra sisteme T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra ana sayfa üzerinden e-hizmetler sayfasına ulaşılması gerekmektedir. Bu sayfa içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu listesi içerisinde 4B borç durumu seçeneğine tıklayarak, tüm var olan borç bilgilerini en detaylı şekilde öğrenebilmektedirler.

4B Borç Durumu Sorgulama İçin : Tıklayınız


SGK Yazı

SGK Yazı

Sgkyazi.com sitesi herhangi bir resmi kurum ya da kuruluş ile ilgisi olmamasına rağmen vatandaşların sosyal güvenlik sistemi içinde aradığını hemen ve kolay bir şekilde bulması misyonu ile oluşturulan çok yönlü bir platformdur.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.