SGK Haberleri

2018 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği

2018 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği

2018 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği hakkında detaylı bilgi verilmesi yanı sıra iş sağlığı uzmanları hakkında bilgi verilmektedir. Faydalı olması dileğiyle.

Çalışma hayatınız boyunca bulunduğunuz ortamın hem sağlıklı hem de güvenli olması gerekir. Eğer, iş yerinizde bu gibi ana unsurlar sağlanmış ise, birçok iş kazası ve sağlık problemlerini aşabilirsiniz. Kısacası, sağlanan güvenlikle iş kazalarından, sağlanan sağlıklı ortamla da 25 yıl çalıştıktan sonra tam emekli oldum rahat edeyim dediniz bir baktınız iş yerinin sizin üzerinde bırakmış olduğu olumsuz etkiyle ömrünüzün geri kalan kısmını ciddi rahatsızlıklar geçirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken çalışan olarak bulunduğunuz iş yerinin hem sağlık problemlerini doğurmayacak kadar sağlıklı hem de iş yerinde alınması gereken bazı önlemlerle olası iş kazalarından korunmanız gerekir.

            Sağlığınız ile ilgili olan bölüme görevli olan iş sağlığı uzmanları bakmaktadır. İş yeri güvenliğinden sorumlu olan birim ise, iş güvenliği uzmanlarıdır. İş yerlerinde iş sağlığı uzmanı ile iş güvenliği uzmanını nasıl belirleyebiliriz. Kanunlar çerçevesinde belirtilen hususlar ile ilgili olarak bir iş yerinde en az 50 kişi çalışmaktaysa bu iş yerinde sağlık ile ilgili olan konulara bakması için iş sağlığı uzmanı ile birlikte iş güvenliği uzmanı bulundurmalıdır.

            Bu uzmanlar alanın da belirli eğitim ve öğretimleri almış olan üniversitelerin sağlık ve iş güvenliği ile ilgili bölümlerinden mezun olan kişilerdir. Bu kişiler üniversite mezunu olmalarına rağmen Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlemiş olduğu yeterlilik kurslarından başarı için geçerli olan geçer notu alarak gerekli belge ve evrakları almaları gerekiyor.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.