SGK Blog SGK Haberleri

2018 Hasta ve Sakat Bakım Parası

2018 Hasta ve Sakat Bakım Parası

Hasta ve yaşlı bakım parası nasıl alınır, nasıl başvurulur? Hasta bakım parası ne kadar? Sakat bakım parası başvurusu nasıl yapılır?

Hasta ve sakat bakım parası alacaklar için başvurma şartları genel olarak şu şekildedir.

– Herhangi bir şekilde Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli Sandığı ve Bağkur gibi sosyal güvence kurumlarından hiçbir şekilde geliri olmamak.

– Bu yardımın alınabilmesi için kişinin %40 ve fazlası özürlü olması gerekmektedir. – Herhangi bir sosyal güvence kurumuna prim ödeyenler hiçbir şekilde hasta ve sakat bakım parasını alamazlar.

– Kanun olarak 2022 sayılı kanunda belirlenen kıstaslar dışındaki kişiler hasta ve sakat bakım parasını alamazlar. Tüm bu şartları sağlayan kişi hasta ve sakat bakım parası almaya hak kazanır. Peki bu süreç ne şekilde işler?

Şimdi hep beraber bu konuya bakalım.

– Öncelikle şehirde yaşıyorsanız il defterdarlığına, ilçede yaşıyorsanız ilçe defterdarlığına gidilerek sevk alınır. Bu sevk almanın amacı muayene ücreti ödememektir. Hastanede ilgili bölüme gidilerek özürlü raporu alınır. Bu raporda özürlülük durumu %40 ve üzeri olmalıdır. Bu alınacak olan rapor maaş bağlanması için mutlaka gereklidir.

– Hasta ve sakat bakım parası başvurusu yapacak olan kişi yaşadığı yerin mal müdürlüklerine veya sosyal güvenlik kurumundan ilgili madde olan 2022 sayılı kanuna uygun olarak başvuru formunu alır ve doldurur.

– Tüm bu belgeler ile yaşanılan yerin defterdarlık müdürlüğüne teslim eder ve bu şekilde süreç başlamış olur. Sürecin bu şekilde işlemesine mukabil; başvuran kişi belirli aralıklarla defterdarlık müdürlüğüne giderek başvurusunu sorgulayabilir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.