SGK Haberleri

2018 Emeklilik Şartları Nelerdir

İş hayatının içinde yer alan her birey emekli olacağı günlerin hayalini kurar. SGK kurumu çatısı altında bulunan bireyler çalışma hayatını tamamladıktan sonra emekli olarak yorucu iş günlerinden sonra dinlenme dönemine başlar.

SGK kurumu ve diğer sosyal güvence kurumların çatısı altında çalışan bireylerin emeklilik hakkı kazanabilmesi için bazı kıstasların yerine getirilmesi gerekir. Bu kıstasların gerçekleşmesi ile birlikte sigortalı çalışan, emeklilik hakkı elde edebilir. Bu kuralların birincisi tamamlanması gereken sigortalılık yılıdır (hizmet yılı).ikinci kural ise tamamlanması gerek yaştır, üçüncü olarak ise tamamlanması gereken primdir.

Bilindiği üzere 1999 yılında SGK kanununda yapılan reform ile birlikte emeklilik şartları ağırlaşmıştı. Kademeli olarak ileri tarihe çekilen emeklilik hakkı için ödenecek prim tutarı artmış ve buna karşılık emekli aylıklarında fark olmayacağı kararlaştırılmıştı. Ancak son dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan bir çalışma ile emeklilik hayallerini çok uzak tarihlere atanlara umut ışığı doğdu.

1999 yılında yürürlüğe giren yasa ile birlikte 2008 yılında işe başlayan kadınların emeklilik yaşı 38’den 50’ye, erkeklerde ise 43 olan emeklilik yaşı ise 65’e çıkartılmış ve geriye dönük kademeli olarak işe başlama yaşına bağlı yükseltilmiş aynı yasa ile birlikte emeklilik için 7000 gün şartı koyulmuştu.  Eğer çalışmalar olumlu sonuç verirse emeklilik bekleyen bireylere, düşük aylık karşılığında erken emeklilik hakkı sunulacağı konunun yetkilileri tarafından bildirilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.