SGK Haberleri

2018 Emekli Başvurusu Nasıl Yapılır?

2018 Emekli Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik Başvurusu nu sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz ve sistemde yaşanılan sıkıntıları gidermek adına sizin için emeklilik başvuru nasıl yapılır, emeklilik başvuru formu gibi konularına değindik.

Sosyal Güvenlik Kurumun’un yeni olarak başlattığı uygulamayla beraber artık internet üzerinden emeklilik başvurusu yapılabilecek. Emeklilik başvurusu yapmak isteyen emekli adaylarının işlemlerde geçirilen süreyi kısaltmak ve hızlandırmak amacıyla tüm emeklilik başvuru işlemleri internet’e taşındı. Artık internet üzerinden emeklilik başvurusu yapılabilecek ve SMS kanalı üzerindende cevaplandırma sürecine başlandı.

Sosyal Sigorta Kurumu’na ve Bağkur’a tabi olan vatandaşlar internet üzerinden emeklilik başvurusu yapabilecek.

İnternetten Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet Emeklilik Başvurusu sistemi yeni olmakla beraber bu sistemden Sosyal Sigortalar Kurumu’na ve Bağkur’a bağlı vatandaşlar bu sistemden yararlanabilecek.
Hemen altta verdiğimiz linkten emeklilik başvurusunu yapabilirsiniz ama başvuruyu tamamlayabilmek için e-devlet şifresi‘ne ihtiyacınız olduğunu hatırlatalım.

Daha e devlet şifrenizle giriş işlemi yaptıktan sonra ekrana “Tahsis Talep Formu” gelecek ve bu formu eksiksiz olarak doldurduktan onay verdikten sonra emeklilik başvuru işlemleri başlatılacaktır.

Hemen alttaki linki tıkladığınızda ve e devlet sitesine yönlendirileceksiniz. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayarak sisteme giriş yaptıktan sonra Emeklilik Başvuru ekranına ulaşabilirsiniz.
Emeklilik Başvurusu ekranına giriş yapmak için bağlantıya tıklayın: Başvuru İçin Tıklayın

İnternet üzerinden göndermiş olduğunuz talep formu belgesi’nin gönderilmesi ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili birimi tarafından gerekli işlemler başlatılacaktır.

Artık İnternetten Başvuru Yapılabilecek
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun getirmiş olduğu yeni sistemle beraber  emeklilik başvurusu, sürekli işgöremezlik geliri, ölüm gelirleri, yaşlılık aylığı, malülluk aylığı, cenaze ödeneği, evlilik ödeneği gibi yardımlardan faydalanmak için posta yoluyla yada Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat müracaat gerekiyordu. Yeni gelen sistemle beraber bu yardımları alabilmek için internet üzerinden başvuru yapabilecek.

Emeklilik Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır? 
Başvuru süreci iki aşamalı olmakla beraber süreci takip edebilmeniz ve hızlandırmak adına buradan emeklilik başvuru durumunu ve başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.