Bağkur Blog SGK Sorgulama

2018 Bağkur Tarım Sorgulama

BAĞ-KUR serbest girişimciliklerin sosyal güvence sahibi olabilmesi emeklilik ve sağlık hizmeti alabilmesine yönelik bir uygulamadır. 2008 yılında yürürlüğe giren yeni yasa ile birlikte SGK Kurumu çatısı altında devam eden BAĞ-KUR uygulaması esnaf, tüccar, sanatkâr ve zanaatkâr gibi serbest meslek sahipleri devlet güvencesinde sağlık hizmeti alabilmekte ve emeklilik hakkı kazanabilmektedir.

BAĞ-KUR çiftçilere de sosyal güvence sağlamaktadır. Öncesinde isteğe bağlı başlatılan tarım BAĞKUR uygulaması, 1999 yılından bu yana daha aktif biçimde tarım ile ilgilenen vatandaşlara yaşlılık ve sağlık hizmeti sunmaktadır.

Günümüzde sosyal güvenlik bilgilerine ulaşmak için SGK bürolarında kuyrukta beklemek tarih oldu. İnternet üzerinden bu ve bunun gibi işlemler hızlı ve pratik biçimde yapılabiliyor. Sigortalı internet arama motoruna BAĞKUR tarım sorgulama yazdığında, bu yönde hizmet veren sayfalara kolayca ulaşabiliyor. Açılan sayfada belirtilen yerlere TC kimlik no, baba adı,  nüfusa kayıtlı olunan il ve cilt nosu gibi kişisel bilgiler girildikten sonra yine aynı sayfada verilen güvenlik şifresinin belirtilen yere kodlanması ile birlikte SGK hizmet türünden 4B seçerek sorgulama işlemi yapılabiliyor ve sigortalı bağlı olduğu kuruma ait sigortalılık bilgilerine kolayca ulaşabiliyor.

Bu tür bilgilere SGK resmi sayfasından ulaşılabildiği gibi aynı zamanda e-devlet şifresi ile de bilgi alınabiliyor.  Ayrıca son zamanda SGK Kurumu veri tabanına kaydedilmesi halinde sigortalılık bilgilerini kişinin üzerine kayıtlı olan cep telefonuna SMS olarak gönderilebiliyor.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.